SVJETSKI DAN SOCIJALNE PRAVDE

Na današnji dan, 20. veljače, već se 16. godinu obilježava Svjetski dan socijalne pravde.

Borba je to za iskorjenjivanje siromaštva, za osiguranje dostojanstva na radu, za ravnopravnost  spolova, borba je to za socijalnu sigurnost za sve. Socijalna je pravda moguća u društvima u kojima se poštuju sva ljudska prava i temeljne slobode. Iako danas većina zemalja, pa tako i Hrvatska,  u svojim ustavima i zakonima ima propise koji slijede taj put, u praksi je situacija, nažalost, prilično drukčija.

Gotovo petina hrvatskih stanovnika živi u riziku od siromaštva, najviše stariji ljudi i oni iz ruralnih sredina. Često se ne poštuju prava radnika, pripadnika nacionalnih manjina, socijalno ugroženih, nejednak je socijalni, zdravstveni i obrazovni standard u lokalnim sredinama… Izloženost diskriminaciji po raznim osnovama, pa tako i ekonomskog stanja, svakodnevna je pojava. Iako je minimalni dohodak jedan od 20 načela Europskog stupa socijalnih prava, često nije dovoljan za dostojanstven život najugroženijih građana Hrvatske.

Stalni rad na postizanju socijalne pravde jedan je od ciljeva i Udruge udomitelja „Nada“ Ivanec. Kroz svoje projekte i aktivnosti, Udruga pomaže svojim korisnicima da se lakše nose s teškoćama, senzibilizira zajednicu za sve probleme s kojima se susreću udomljena djeca i udomitelji, obitelji u socijalnom i ekonomskom riziku i pomaže na adekvatan način, ovisno o potrebi pojedine obitelji.

Mnogo je tu posla. Jer socijalnu pravdu ne mogu jamčiti ni ekonomski mnogo bogatije zemlje od Hrvatske. No, uz malo dobre volje i otvorenog srca, svatko od nas može napraviti barem jedan korak prema tom cilju.

ffotak