SUDJELOVANJE U PROJEKTU "PROMICANJE EUROPSKOG NAČINA ŽIVOTA, IZGRADNJA SOLIDARNOSTI I INTERKULTURALNOG DIJALOGA (PRO EU)" (2020.)

Cilj projekta "Promicanje europskog načina života, izgradnja solidarnosti i interkulturnog dijaloga (PRO EU)" je povećati sudjelovanje građana u lokalnim i europskim inicijativama koje promiču društveno djelovanje, volontiranje i interkulturnu suradnju na razini EU. Nositelj projekta je Ljudska univerza Ormož iz Slovenije, a partnerske države su Poljska, Hrvatska, Srbija i Rumunjska. Projekt je sufinanciran iz programa Europske unije Europa za građane. Glavne aktivnosti projekta odvijale su se od 17. do 19. siječnja 2020. godine u Ormožu.

PROEU1

Hrvatski predstavnici, stotinjak građana Grada Ivanca, u projektu su sudjelovali u organizaciji Udruge udomitelja “Nada” Ivanec. Dio sudionika činili su volonteri Udruge “Nada”, članovi Udruge umirovljenika iz Ivanca, članovi Kluba mladih iz Ivanca te udomitelji iz Varaždina i Međimurja.

Ormož1

U petak, 17. siječnja, projekt je započeo svečanim otvaranjem u Domu kulture u Ormožu. Predstavnici partnerskih organizacija predstavili su svoje gradove kratkim video uradkom te dodatno prezentacijama svoje organizacije. Nakon svečanog otvaranja predstavnici partnera su prisustvovali sastanku s gradonačelnikom Ormoža Danijelom Regrutimom i razgovarali o mogućnostima daljnje suradnje. Sljedeća aktivnost bile su radionice izrade traidicionalnih predmeta zemalja partnera u Dvorcu Ormož i u Muzeju Ormož. Istodobno je bilo vođeno pet radionica, a svaku je vodio jedan od predstavnika. Paralelno je u Muzeju Ormož održana izložba tradicionalnih proizvoda svih zemalja partnera.

Ormož2

U subotu, 18. siječnja, nastavljeno je s predstavljanjem programa Europske snage solidarnosti. Uslijedila je panel diskusija u koju su se uključili volonteri predstavljajući svoje projekte. Tako su svi sudionici imali priliku vidjeti niz projekata koje partneri provode i razmotriti mogućnost provedbe novih projekata. Nakon jutarnjeg rada polaznici su imali priliku razgledati grad Ormož ili Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož. Na kraju dana organiziran je interkulturalni kviz s pitanjima koja su se odnosila na stereotipe zemalja partnera. Svaki predstavnik pripremio je pet pitanja, a ekipe su bile mješovite, odnosno formirane na način da je u svakoj sudjelovao po jedan predstavnik svakog partnera. Kvizom je potaknuto međusobno upoznavanje i prevladavanje stereotipa.

Ormož3

U nedjelju, 19. siječnja, provedena je evaluacija projekta s predstavnicima partnera u obliku intervjua. Sudionici su procijenili da je projekt uspješno proveden te se ujedno raspravljalo o daljnjim koracima promicanja solidarnosti, volontiranja i interkulturalnog dijaloga.