SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM

21.3. Down sindrom obilježavanje dana I mi šareni i neobični za naše osobe sa sindromom Down. Sam datum 21.3. simbolizira

 jedinstvenost trisomije, tri kromosoma u 21. paru koji uzrokuju Down sindrom, dok šarene

 čarape u paru ne samo da podsjećaju na izgled kromosoma, nego simboliziraju različitost

 i podsjećaju na važnost prihvaćanja i socijalnog uključivanja osoba s inavliditetom.

 Naš odgovor na njihovo uključivanje i prihvaćanje ne bi trebalo početi tek njihovim rođenjem

 i odrastanjem, nego stvaranjem svijeta, mentaliteta, društvenog ustroja i zajednice koja ne

 promatra invaliditet kao nemogućnost, nekompetentnost i nesposobnost te time i nužnu

 nepoželjnost. Koliko samo neobičnost u našim životima može iz nas izvući potencijal, snagu,

 krativnost i dobrotu koje nismo ni isprva svjesni. Istraživanja pokazuju da odrasle osobe sa

 sindromom Down mogu postići izvjesnu razinu samostalnosti i mogu razviti mogućnosti,

 potencijal i talente važne za naše društvo, međutim, i dalje svjedočimo njihovoj socijalnoj

 isključenosti u svim dimenzijama. Uz Down svaki dan!

 

Tom prigodom napravili smo zabavno-kreativnu radionicu u kojoj su djeca, korisnici usluga Udruge, uz pomoć asistentica za pomoć u učenju ne samo osmislili ideju za web i Facebook objavu obilježavanja navedenog značajnog dana, nego su imala priliku podsjetiti se i naučiti što se krije iza same simbolike, ali kako svatko od nas u svojoj školi i društvu može doprinijeti prihvaćanju različitih i osoba s invaliditetom. Narednog tjedna svima koji su sudjelovali u radionici bit će podijeljena razvijena fotografija čijoj su izradi i sami doprinijeli.

Kvalitetno i edukativno provođenje vremena djece, korisnika usluga Udruge, dio je projekata "Udomiteljstvo potaknimo, djecu osnažimo" i "Osnažena obitelj-sretno dijete-faza II" koje financira Ministartsvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.