DAN PLANETA ZEMLJE

109009          „Obnovimo našu Zemlju“ (Restore Our Earth) tema je ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje koji se

          obilježava svake godine 22. travnja. S ciljem edukacije ljudi i pozivom na ekološki pokret diljem

          svijeta u preko 192 zemlje svijeta ove godine namjera je prikazati realnost i prisutnost klimatskih

          promjena te motivirati na veće zalaganje i promjene kroz: smanjenje otpada, recikliranje materijala,

          zabrana uporabe štetnih kemikalija, zaustavljanje krčenja šuma, prijelaz s fosilnih na obnovljive

          izvore, zaštita ugroženih vrsta od izumiranja i sl. 

 

 

Pita se predsjednica Zbora novinara za okoliš HND-a Lidija Komes: „Hoće li nas, ako već ne zadnja izumrla periska, ili zadnja izumrla kornjača s Galapagosa, ili tako prorijeđeni bjeloglavi supovi u Kvarnerskom zaljevu, ili katastrofalno smanjen broj marljivih pčelica radilica… bez kojih nema oplođivanja, ni ploda, ni hrane za čovjeka, hoće li nas naš vlastiti um potaknuti na razum i razuman odnos prema prelijepoj“ našoj Planeti Zemlji? Koliko smo postigli proteklih godina, kakvi su pomaci? Priroda može bez nas, no možemo li mi bez nje?

Službeni plakat za ovogodišnji Dan planeta Zemlje kreirao poznati brazilski umjetnik Paulo Cesar Silva – Speto. On objašnjava kako plakat „simbolizira nadu u mlade koji su kolijevka naše budućnosti. Srna je simbol mira, ljubaznosti i nježnosti. Iako „plaha“ sposobna je oduprijeti se neprijatelju. Nije bespomoćna, već vrlo snažna i hrabra. Sunce, zahvaljujući životnoj energiji koju nam daje, predstavlja napredak čovječanstva.“ Više o svemu možete pronaći na sljedećoj poveznici: Celebrating Earth Day 2021

Tako i Udruga udomitelja “Nada” nastoji svojim aktivnostima razvijati vlastitu ekološku priču osnažujući svoje mlade štićenike, udomljenu djecu, djecu iz obitelji u rziku i volontere Udruge. Prije 9 godina započela je s uređenjem vlastite zelene površine s ciljem da udomljena djeca imaju sigurno mjesto za kvalitetno provođenje vremena u prirodi. Započelo se sa sadnjom jagoda i uzgojem različitih kultura, nastavilo izgradnjom drvene kućice, šatora, nabavom solarnog panela, pročišćivaća vode te sadnjom aronije i haskapa. Time je eko-vrt uz poticajne mjere HZZ-a postao odskočna daska za mlade iz rizičnih skupina, koji izlaze iz udomiteljskih obitelji te kreću na tržište rada i samostalni život. Udruga nastoji djecu educirati o zdravim načinima života, važnosti tjelesne aktivnosti, očuvanju okoliša, ekološkoj poljoprivredi, načinima prerade proizvedenih namirnica. Tako im primjerice nije strano napraviti sok ili pekmez od aronije. Udruga i dalje nastoji pisati projekte ekološke tematike i doprinositi širenju svjesti u lokalnoj zajednici o važnosti očuvanja okoliša organizacijom različitih događanja. S tom namjerom, primjerice, ove je godine prijavila prijedlog projekta na natječaj Zeleni pojas INA.