MEĐUNARODNI DAN OBITELJI

Proteklog dana, 17.5.2022., na još jedan poseban način obilježili smo Međunarodni dan obitelji i to u organizaciji Centra za socijalnu skrb Ivanec, Podružnicom Obiteljskog centra i u suradnji s Udrugom Ivanečko sunce.

Tom prilikom posjetila nas je državna tajnica Marija Pletikosa, načelnica Sektora za podršku organizacije rada ustanova socijalne skrbi Ivana Zadro, viša stručna savjetnica Marijana Dumančić, voditeljica Službe za obiteljsko-pravnu zaštitu Melita Čusek, saborska zastupnica Nadica Dreven Budinski i predstavnica Varaždinske županije Snježana Celjan.

Dan obitelji 13Dan obitelji 2

Službeni dio započeo je predstavljanjem i kratkom raspravom prilikom čega su predsjednica naše udruge Mladenka Ravenski i stručna suradnica Petra Hudoletnjak predstavile rad, aktivnosti i rezultate koji su na korist udomiteljima, obiteljima u riziku, njihovoj djeci kao i na dobrobit široj lokalnoj zajednici. No, dotaknule su se i problematike koja zahvaća taj rad i sam proces udomiteljstva nudeći određena rješenja. Spomenuto je kako u našem okruženju nema pružatelja socijalnih usluga, ali da naša udruga može preuzeti taj posao pošto to već i čini kroz projekte i programe Ministarstva. Apeliralo se da se i dalje za područje udomiteljstva nađu programi koji mogu osigurati podršku udomiteljskim obiteljima za djecu i odrasle, primjerice potrebe zapošljavanje jedne medicinske sestre koja bi pružala stručnu pomoć pri skrbi za starije i nemoćne s obzirom da sve češće dolaze korisnici s teškim oboljenjima i dijagnozama za koje udomiteljske obitelji nisu educirane. Naposljetku, pokrenuta je inicijativa o promišljanju i uvođenju nacionalne mirovine za udomitelje s dugogodišnjim stažem smatrajući da takav mukotrpan rad zaslužuje ako ne više onda barem jednako kao i u onih koji na tu mirovinu imaju pravo, a da nikada nisu radili.

Dan obitelji 14

Predstavnice ministarstva veoma su se pohvalno izrazile o radu naše udruge, ohrabrile nas da nastavimo i dalje raditi na podršci udomiteljskim obiteljima, obiteljima u riziku, prevenciji izdvajanja dok će nas ministarstvo u tome uvijek podržati. Državna tajnica našu je poruku dobro zaključila rječima: „Jedino u suradnji s centrima za socijalnu skrb, partnerstvu s jedinicama lokalne i regionalne samouprave, samim udomiteljima i udrugama udomitelja možemo postići zadane ciljeve unaprjeđenja udomiteljstva i osiguravanja kvalitetnije skrbi za korisnike“.

280835695 683487456054396 154483469982749247 nDan obitelji 1

Osim službenog djela, prisutni su posjetili mladu udomiteljsku obitelj Lipovčak te smo se svi skupa okupili na izletištu Ribički dom gdje su se razgovori i druženje nastavili uz roštilj koji su nam pripremili dragi ivanečki branitelji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranak Ivanec, uz slastice udomiteljica, dok su djeca sudjelovala na različitim zabavno-kreativnim radionicama i slobodnoj igri.

Ovim putem zahvaljujemo svima prisutnima, na njihovom dolasku, uslužnosti i organizaciji, posebno ustupljenom prostoru Ribičkog doma i donatoru Elektro Kruno d.o.o.

Dan obitelji 11Dan obitelji 9

 

Dan obitelji 4Dan obitelji 5

 

Dan obitelji 6Dan_obitelji_10.jpg

 

Dan obitelji 8Dan obitelji 7

 

280774548 1618632788535695 481845025258818834 n281611705 1618632698535704 966807705902433086 n