MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

U spomen na tragične heroine, sestre Mirabal iz Dominikanske Republike, 25. studenoga je proglašen Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.

No, dan borbe protiv nasilja nad ženama trebao bi biti svaki dan. Jer brojke, koje nas svakodnevno zasipaju, mogu sve više plašiti.  U Hrvatskoj je samo ove godine zbog nasilja život izgubilo 12 žena. Štoviše, statistike kažu da je oko 25 posto više   prijava nasilja nego prošle godine. A prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) svaka je treća žena u Europskoj uniji doživjela fizičko ili seksualno nasilje.

Prema dostupnim podacima, u Hrvatskoj je, što se nasilja nad ženama tiče, više kaznenih, a manje prekršajnih prijava. Što znači da žrtve to nasilje, bilo koje vrste, ne prijavljuju sve do trenutka eskalacije. A za neke je žrtve onda već prekasno… Žrtve često ne prijavljuju sve oblike nasilja nad sobom zbog straha, srama, bojazni za egzistenciju. Ali i razočaranja jer su kazne nasilnicima često (pre)blage.

U sve većem broju  žena, koje je ubio suprug ili partner (sadašnji ili bivši), otac, brat, rođak, svojeg udjela ima i online nasilje. A i ono je u porastu i ide od javljanja, vrijeđanja, prijetnji, praćenja…

Mnogi muškarci, a da ne spominjemo i cijela društva u nekim dijelovima svijeta, ženu i danas doživljavaju kao objekt i predmet vlasništva, prvo oca i braće, a potom supruga. I onda nije čudno što trpe fizičko i psihičko zlostavljanje, silovanje, prisile na prostituciju, krađe… I malo se njih usudi prijaviti to.

Iako političke strukture nedvosmisleno osuđuju nasilje nad ženama, činjenica je da u društvu i dalje nailazimo na razumijevanje za nasilničko ponašanje. Štoviše, mnogima su seksistički i homofobni vicevi zabavni i smiješni, zabrinjavajući stavovi utjecajnih osoba prisutni su u medijima, razne su inicijative protiv ženskih prava i jednakosti… Dakle, to ispada društveno prihvatljivo. Tako, na žalost, ne čudi kad žrtva, koja skupi hrabrosti prijaviti nasilje, često prolazi kroz neugodnosti jer se preispituje njezino ponašanje, odijevanje, insinuira se je li ona sama izazvala takvu reakciju nasilnika.

To nije prihvatljivo. Nasilje nad ženama je stalno prisutno i u porastu je. Zato treba govoriti o tome. Osvijestiti javnost da je to vrlo ozbiljan problem svih žena i djevojčica. Pokazati svim ženama, djevojkama i djevojčicama da će imati pomoć i podršku. Ali treba prijaviti nasilje, samo ćemo tako pokazati da nasilje ne želimo i ne možemo tolerirati. Jer bilo koji tip nasilja, prema ženama i onim slabijima, apsolutno je neprihvatljiv!

NNasilje