IZDVAJAMO DIO SADRŽAJA PREPORUKA NADLEŽNIH TIJELA U SVRHU SPRJEČAVANJA EPIDEMIJE BOLESTI UZROKOVANE VIRUSOM COVID-19 ZA PRUŽATELJE SOCIJALNIH USLUGA

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dana 27.2.2020. godine izdalo je “Naputak o postupanju u ustanovama socijalne skrbi” u kojem se navodi da je s ciljem zaštite, sukladno Strategiji prevencije mogućeg širenja COVID-19 kao i zbog epidemije gripe, mišljenje Kriznog stožera Ministarstva zdravstva da je opravdana zabrana posjeta u ustanovama u sustavu socijalne skrbi koje pružaju uslugu smještaja djeci, mladima, starijim i nemoćnim osobama.

Dana 20.3.2020. godine Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku izdalo je preporuku “Opravdanost ograničenja održavanja osobnih odnosa djece smještene u udomiteljske obitelji, ustanove i kod drugih pružatelja socijalnih usluga s roditeljima i/ili članovima obitelji” u kojoj se navodi da se ista donosi sukladno upitima pružatelja socijalnih usluga, posebice udomiteljskih obitelji, i drugih pružatelja socijalnih usluga vezano uz održavanje osobnih odnosa djeteta s roditeljem. U nastavku je navedeno da bi sukladno uputama i preporukama nadležnih tijela UPUTNO bilo ograničenje ostvarivanja osobnih odnosa, odnosno kontakata djece smještene u udomiteljskim obiteljima, ustanovama te kod drugih pružatelja socijalnih usluga s njihovim obiteljima te ih ostvarivati putem elektroničkih medija i/ili telekomunikacijskih sredstava (telefon, Skype, Whatsapp, Viber i sl.) sljedećih 30 dana.

Dokumente u cijelosti pronađite na web adresi MDOMSP-a: https://mdomsp.gov.hr/vijesti-8/novo-odluka-o-organizaciji-rada-centara-za-socijalnu-skrb-i-pruzatelja-usluga-socijalne-skrbi-za-vrijeme-trajanja-epidemije-covid-19-20-3-2020/12598

Hrvatski zavod za javno zdravstvo izdao je “Preporuke za očuvanje zdravlja osobama starije životne dobi 60+ i osobama oboljelima od kroničnih bolesti”. Najučinkovitije opće mjere prevencije uključuju: čestu higijenu ruku sredstvima koja sadrže 70% alkohola (protrljajte ruke ako Vam ruke nisu vidno prljave ili operite ruke sapunom i vodom ako su prljave i to u trajanju od 20 sekundi); izbjegavajte dodirivanje očiju, nosa i usta; čuvajte higijenu zraka kašljanjem ili kihanjem u savinuti lakat ili papirnatu maramicu te odmah potom bacite papirnatu maramicu u kantu za otpad koja ima poklopac; nošenje medicinske maske obavezno je ako imate respiratorne simptome; nakon uklanjanja maske s lica obvezno je provesti higijenu ruku; održavanje distance u društvenom kontaktu između osoba najmanje 1 metar ukoliko osoba ima neki od respiratornih simptoma. Nadalje se preporuča održavati higijenu stambenog prostora brisanjem površina, izbjegavanje posjećivanja i ulaženje u prenapučena javna područja ili mjesta, preskakanje rutinskih kontrola i odlazaka u ordinacije kod liječnika opće prakse i bolnice ukoliko osobi nije potrebna zdravstvena skrb te se preporuča najprije liječnika kontaktirati telefonom, ukoliko je potreban savjet ili preporuka.

Dokumente u cijelosti pronađite na web adresi HZJZ-a: https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zarazne-bolesti/koronavirus-najnovije-preporuke/

S obzirom da se situacija brzo mijenja, preporuča se pratiti stranice HZJZ-a (https://www.hzjz.hr/), Ministarstva zdravstva (https://zdravlje.gov.hr) i Službene stranice Vlade za pravodobne i točne informacije o koronavirusu (https://www.koronavirus.hr/).